Kyrkans tidning skriver
”I morgon ska kyrkomötet fatta beslut om man ska viga par av samma kön i Svenska kyrkan.”
”Antje Jackelén framhöll att det är bra om stat och kyrka kan dra åt samma håll när det gäller synen på att viga par av samma kön. Hon framhöll också att bibelcitat nu används i debatten kring vigsel av homosexuella. På samma sätt har Bibeln använts i historien för att rättfärdiga slaveri och omskärelse, menade hon. Samma argument lyfte Martin Lind, och Erik Aurelius, biskop i Skara stift fram.
Aurelius anförde att när Paulus fördömer homosexualitet, så gällde det inte de varaktiga relationer kyrkan nu har att ta ställning till, utan den antika seden att familjefäder kunde hålla sig med unga älskare. ”
Det i mitt tycke ”mest kristna” argumentet för samkönade äktenskap står Erik Aurelius för när han därefter säger
”I Bibeln ligger det inte inom horisonten att några procent av alla människor är skapta så att de vill leva i trofasta, livslånga förhållanden med en partner av samma kön, sa Aurelius.
– Nu vet vi detta. Vi bör inte låtsas som om vi inte visste det!”
http://www.kyrkanstidning.se/nyheter/stor_splittring_bland_biskoparna_0_11864.news.aspx
// Irène
PS Historien upprepar sig. ”All ny sanning börjar som osanning.”