-
Länkar
-
Senaste inläggen
Senaste kommentarer
- Irene Nordgren om Hbtqi-frågan i olika kyrkor
- Charlotte Åkerlind om Vilka katolska predikanter – läs influencers – anser Stockholms katolska Stift ska stödjas och vilka ska motarbetas?
- Irene Nordgren om Biskop Anders Arborelius ”Får jag frågan att bli påve säger jag ja”
- Irene Nordgren om Svar från biskop Anders
- Gunnar Eriksson om Svar från biskop Anders
Bloggrulle
Meta
Dagsarkiv: oktober 8, 2012
”Högste trosväktaren” Müller vägrar se inomkyrkliga strukturproblem
Intervju med Troskongregationens prefekt Gerhard Ludwig Mülleri av NDR kulturredaktör Florian Breitmeier I intervjun ger Müller sina synpunkter på bla SSPX , biskopssynoden i Rom med början 7 okt, Trons år, sexuella övergreppen inom kyrkan, sin tid som biskop i … Fortsätt läsa
Publicerat i Uncategorized
2 kommentarer
2 svar till ””Högste trosväktaren” Müller vägrar se inomkyrkliga strukturproblem”
Är inte utnämningen av Muller en symptom – Och som alla symptomen har det ett budskap. Budskapet är väl att hierarkien är trängd och rädd och samlar sina kärntrupper till försvar för den traditionella tolkningen av kyrkans vara.
Är det inte en del av den katolska identiteten att Kyrkan som sådan är helig förvaltare av Guds gåvor? Då kan inte strukturen vara fel. För dom finns det bar individuella syndare men strukturer är felfria. Alltså tvärtom jämförd vad gamla romare sade : Senatorer är goda men senaten är djävulen.
På sätt och vis jag tycker synd om gamla lärda herrar som styr Kyrkan. Trots deras enorm lärdom är dom blindade av sin sin lojalitet för traditionen.
Det som sker i Katolska kyrkan är en angelägenhet för hela kristenheten.Därför skulle även jag, som är utomstående, önska att hierarkin skulle våga mer öppenhet i motsats till slutenhet.
Men vem vet, det sägs ju att det är stolen som gör påven .Kanske gäller det även med påvens medhjälpare, när dom vaknar till och känner ansvarets tyngd i sina axlar.
Markku H
Vägrar se? Eller är det helt enkelt så att prefekten har en annan analys än du?