-
Länkar
-
Senaste inläggen
Senaste kommentarer
- Irene Nordgren om Hbtqi-frågan i olika kyrkor
- Charlotte Åkerlind om Vilka katolska predikanter – läs influencers – anser Stockholms katolska Stift ska stödjas och vilka ska motarbetas?
- Irene Nordgren om Biskop Anders Arborelius ”Får jag frågan att bli påve säger jag ja”
- Irene Nordgren om Svar från biskop Anders
- Gunnar Eriksson om Svar från biskop Anders
Bloggrulle
Meta
Dagsarkiv: augusti 11, 2011
Nästa rapport om katolska prästers övergrepp…
Ytterligare en rapport från Irland om katolska prästers sexuella övergrepp på barn kommer snart. Den här gången är det stiftet Raphoe i Donegal det gäller och det verkar lika förskräckligt som i Cloyne: ”A shocking new report will reveal how … Fortsätt läsa
Publicerat i Uncategorized
13 kommentarer
Skarpt läge i Wien
Helmut Schüller igår varit på frukostmöte med 3 prästkollegor hos kardinal Schönborn som tillrättavisade honom för Prästinitiativet ”Upprop till olydnad ” och utfärdat varning för suspendering. Schüller uppgav efter mötet att Schönborn inte önskar gå vidare till Rom med krav … Fortsätt läsa
Publicerat i Uncategorized
2 kommentarer
2 svar till ”Skarpt läge i Wien”
Irène,
jag hoppas Schönborn är klok nog att inte omsätta sina hotelser i handling. Det skulle bli synnerligen kontraproduktivt.
Schüller står nog på sig. Jag utgår från att han tänkt igenom sitt ”uppror” noga i förväg och då är ju Schönborns hotelser närmast självklara att förutse.
Gert
Gert
Schönborn verkar ha fått kalla fötter. 2009 lovade Schönborn till reformrörelserna i Österrike att han personligen skulle förmedla deras krav till påven om upphävandet av det obligatoriska celibatet.
Därför är Helmut Schüller nu besviken över Schönborns vändning.
Men jag kom att tänka på sagan om kardinalen som ville vara lojal både mot påven och mot reformrörelserna i sitt land och därför inte sätta ultimatum.
Men så en vacker dag katten på råttan, råttan på repet, och repet på oxen, och oxen på vattnet, och vattnet på elden, och elden på påven och påven på Schönborn som satte ultimatum…..
Men visst ser det egendomligt ut för yttervärlden och speciellt för alla katolska präster som tvingats välja mellan äktenskap och prästerskap att påven välkomnar in anglikanska GIFTA präster in i katolska GEMENSKAPEN samtidigt som påven pekar på dörren åt sina egna präster som pläderar alltför högt om avskaffandet av obligatoriskt celibat och tvingar präster som vill gifta sig att avgå.
B16 som älskar sin katekes borde läsa sina egna rader i kapitlet om samvetet § 1788.
”För att uppnå detta (kloka beslut) bemödar sig människan om att tolka fakta som vunnits av erfarenhet och tidens tecken med hjälp av klokhetens dygd och råd av sakkunniga människor. Den helige Ande och hans gåvor ger också sitt bistånd”
Gert jag tror att den helige Ande har tröttnat på B16 och nu kommer att köra sitt eget race…..
// Irène