-
Länkar
-
Senaste inläggen
Senaste kommentarer
- Irene Nordgren om Hbtqi-frågan i olika kyrkor
- Charlotte Åkerlind om Vilka katolska predikanter – läs influencers – anser Stockholms katolska Stift ska stödjas och vilka ska motarbetas?
- Irene Nordgren om Biskop Anders Arborelius ”Får jag frågan att bli påve säger jag ja”
- Irene Nordgren om Svar från biskop Anders
- Gunnar Eriksson om Svar från biskop Anders
Bloggrulle
Meta
Dagsarkiv: oktober 9, 2009
Obama ett dåligt val
Vänner, än en gång har den norska nobelkommittén visat dåligt omdöme. USA:s president Barak Obama är en inspirerande talare och en politiker som inger hopp, men han har ännu inte uträttat något konkret för freden. Kriget i Irak pågår. Kriget … Fortsätt läsa
Publicerat i Uncategorized
4 kommentarer
”Struktur och ordning”.
Vänner, Hur kan det komma sig att en drygt 20-årig amerikansk militärpolis i Guantanamolägret omvänds till islam av de fångar han är satt att vakta? Terry Holdbrooks, numera Mustafa Abdullah, har skrivit boken ”Traitor” om sina erfarenheter. Det finns en … Fortsätt läsa
Publicerat i Uncategorized
2 kommentarer
2 svar till ””Struktur och ordning”.”
Gert,
Att människor har olika behov av strukturer och regler är min erfarenhet och övertygelse. För vissa måste tillvaron vara ”tydligt skyltad” och förutsägbar för att alls fungera.
Jag håller helt med dig om att man måste ta det behovet i beaktande när man resonerar med de katolska ”talibanerna”. Jag tror inte att deras liv skulle fungera med ett ”älska och gör vad du vill”. De allra flesta av oss är nog för övrigt alldeles för egocentriska för att det skulle gå.
Någon skrev här att det måste kosta att vara katolik, man ska be efter kommunionen och det fanns ytterligare flera ”ska” och ”måste” med i kommentaren. Vederbörande skrev inget om vad bönerna skulle innehålla t.ex. förböner för särskilt behövande. Det hela handlade så vitt jag kunde se om regler och att prestera en viss mängd bön och en viss mängd knäfall.
Vad den personen och alla vi andra verkligen behöver är kärleksfulla ledare som kan ge ett djup och innehåll i vår tro.
Det är värt att tänka på att så vitt jag vet inget helgon uttryckt sig i termer som att tron ska kosta. De talar i stället hela tiden om sin kärlek till Gud och medmänniskorna.
/Anneli
Med en sund mariafromhet behöver vi inte fastna i de maskuliniserade strukturerna. Med Maria förstår vi att Kyrkan är Moder och kan därför inte reduceras till strukturer och beslutsapparater med manlig aktivism utan kan bevaras i en feminin receptivitet i förhållande till Gud.